Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštitee i Institut za javno zdravstvo Republike Srpske pozivalo je danas osobe sa hroničnim oboljenjima/stanjima, ratne vojne invalide, te osobe sa invaliditetom da iskoriste pravo na besplatnu i dobrovoljnu vakcinaciju protiv virusa korona.
U skladu sa ovim pozivom, građani sa prebivalištem u Republici Srpskoj, koji žele da ostvare mogućnost imunizacije protiv kovida-19, treba da se jave timovima porodične medicine radi evidentiranja.
-Vakcinacija navedenih prioritetnih grupa stanovništva biće organizovana u nadležnim domovima zdravlja, što su pojedini domovi zdravlja u Republici Srpskoj već počeli da sprovode. Dinamika vakcinacije u domovima zdravlja u Republici Srpskoj zavisi od organizacije rada zdravstvene ustanove, strukture populacije, odnosno brojnosti prioritetnih grupa, isporuka vakcina itd. - saopšteno je iz Ministartsva.
Takođe, vakcinacija za osobe iz ovih kategorija stanovništva koje su registrovane u privatnim timovima porodične medicine biće organizovana u domu zdravlja u gradu/opštini u kojem se privatna ambulanta nalazi, na način da privatna ambulanta porodične medicine prikupi podatke građana koji se prijave u skladu sa ovim pozivom i dostavi ih nadležnom domu zdravlja.
Domovi zdravlja u Republici Srpskoj u obavezi su da prihvate i prijave lica koja nisu registrovana u timovima porodične medicine u Republici Srpskoj, a imaju prebivalište na teritoriji opštine ili grada za koju je dom zdravlja nadležan.
Građani koji izraze interesovanje za vakcinaciju u skladu sa ovim pozivom, u narednom periodu biće pozvani na vakcinaciju od strane nadležnog doma zdravlja.
-Vakcinacija navedenih prioritetnih grupa stanovništva dio druge faze vakcinacije građana protiv kovida-19 u Republici Srpskoj koja je u toku, a u kojoj se već odvija vakcinacija stanovnika starijih od 65 godina. U skladu sa Planom vakcinacije protiv kovida-19 u Republici Srpskoj, vakcinacija će biti nastavljena prema dalje planiranim fazama i prioritetima, a naredna faza će obuhvatiti osobe na poslovima od javnog značaja (radnici u obrazovanju, policiji, medijski radnici, inspektori i drugi) - podsjećaju iz Ministarstva.
Među hroničnim oboljenjima/stanjima koja predstavljaju povećan rizik za COVID-19 su:
- hronična bolest pluća (astma, bronhiektazije, hronična opstruktivna bolest pluća, cistična fibroza, intersticijalna bolest pluća, plućna hipertenzija),
- imunokompromitovane osobe (HIV, maligne bolesti, stanje nakon transplantacije organa/tkiva, primarne imunodeficijencije),
- dijabetes melitus tip 1 ili 2,
- kardiovaskularna oboljenja (kao srčana insuficijencija, koronarna arterijska bolest, kardiomiopatija, hipertenzija)
- hronična bolest bubrega (uključujući osobe na hemodijalizi),
- hronična bolest jetre,
- neurološka stanja (multipla skleroza, Parkinsonova bolest, miastenija gravis, bolest motornih neurona)
- demencija,
- Down sindrom,
- moždani udar/cerebrovaskularne bolesti,
- gojaznost (BMI veći od 30)
- talasemija, anemija srpastih ćelija.
Iz Ministarstva napominju da navedeni redoslijed oboljenja/stanja ne označava stepen rizika bolesti/stanja.
Podjeli: